Data: Piątek 19 października 2018r.

De­mok­racja zaczy­na się w rodzinie. Wszystko zaczyna się w rodzinie

KOLEJNI MAŁŻONKOWIE Z MISJĄ ASYSTENTÓW PRZYGOTOWANIA NARZECZONYCH

A MG 2974Mają od kilku do kilkunastu lat stażu małżeńskiego, pracują w różnych zawodach, podejmują formację w różnych ruchach i wspólnotach kościelnych, są absolwentami Studium Życia Rodzinnego i ukończyli specjalny kurs. Z lekkim niepokojem, ale też z nadzieją, czterdzieści jeden par małżeńskich odebrało z rąk biskupa Tadeusza Bronakowskiego misje kanoniczne dla Asystentów przygotowania narzeczonych.

Z pierwszą grupą, która misje kanoniczne otrzymała w październiku, tworzą zespół siedemdziesięciu osób zaangażowany w przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Docelowo w Diecezji Łomżyńskiej ma być sto takich małżeństw. A wszystko związane jest z nowym programem przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa, który, wraz z rozpoczęciem roku 2018, zaczął obowiązywać w naszej diecezji.

Uroczyste wręczenie misji kanonicznych, które są potwierdzeniem przez biskupa przygotowania małżonków do pełnienia posługi nauczania w Kościele, nastąpiło w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, a dokonał go biskup Tadeusz Bronakowski.

Wprowadzając w ten szczególny moment ks. Jacek Kotowski, diecezjalny duszpasterz rodzin, zwrócił uwagę, że to, iż wręczenie misji odbywa się w kaplicy i będzie zakończone adoracją Najświętszego Sakramentu, to nie przypadek.

Idziecie uposażeni nie tylko w dary otrzymane od Pana Boga, które otrzymaliście od Niego, nie tylko wyposażeni w te łaski, które macie jako małżonkowie sakramentalni, ale jesteście też uposażeni w misję od księdza biskupa a to oznacza, że biskupi się za was modlą i waszej pracy towarzyszy ich błogosławieństwo – mówił do małżonków ks. Jacek Kotowski. Przypomniał on zebranym założenia nowego programu przygotowania narzeczonych, ale też wymagania jakie są stawiane Asystentom.

Swojej radości z nowych asystentów nie ukrywał biskup Tadeusz Bronakowski, który zaznaczył, że obecnie jesteśmy swoistymi liderami na rynku krajowym, a więc nie tylko nie musimy się wstydzić, ale z dumą możemy opowiadać o tym, że jest Studium Życia Rodzinnego i przygotowujemy małżeństwa do tego, aby wiernie towarzyszyły tym, którzy chcą przygotować się do przyjęcia sakramentu małżeństwa – mówił bp Tadeusz.

Biskup Tadeusz zwrócił uwagę na ogromną wagę dobrego przygotowania do sakramentu małżeństwa, a oparł to na swoim doświadczeniu z Sądu Biskupiego, kiedy jako sędzia uczestniczy w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Bardzo się cieszę, że jesteście i, że razem z nami kapłanami, zechcecie pomóc nam dobrze przygotować młodych ludzi do zawarcia sakramentu małżeństwa. Wiemy dobrze, że jest to sprawa bardzo ważna i bardzo istotna. Niejednokrotnie rozmowa z kapłanem, czy doświadczonymi małżonkami, może zaważyć na całym ich życiu i dlatego też ważne, aby się do tej misji dobrze przygotować – mówił biskup.


Biskup Tadeusz podarował też nowym Asystentom „Narodowy program trzeźwości” i zachęcił do podjęcia tematu uzależnień podczas spotkań z narzeczonymi.

Nowi Asystenci swoją posługę rozpoczną w ciągu najbliższych miesięcy. Obecnie w poszczególnych dekanatach ich liczba przedstawia się następująco: Czyżew – 2 pary, Grajewo – 3 pary, Jedwabne – 1 para, Kadzidło – 1 para, Kolno – 4 pary, Łapy – 5 par, Łomża – 15 par, Myszyniec – 3 pary, Ostrołęka – 13 par, Ostrów Maz. – 6 par, Różan – 1 para, Rzekuń – 1 para, Wysokie Maz. – 3 pary, Wyszków – 8 par i w Zambrów – 4 pary małżeńskie, które prowadzą kursy przygotowujące do przyjęcia sakramentu małżeństwa.

Wciąż brakuje jeszcze asystentów w dekanatach Chorzele, Kobylin, Krasnosielc, Piątnica, Szczuczyn i Szepietowo, ale, jak zapowiedział ks. Jacek Kotowski, kolejne szkolenie asystentów już na jesieni i wtedy to we wszystkich dekanatach będą małżonkowie, odpowiedzialni za przygotowanie narzeczonych do Sakramentu małżeństwa.

AIMG 8920

AIMG 8978

A MG 2974

A MG 2959

A MG 2942

A MG 2880

AIMG 8889

AIMG 8890

AIMG 8885