Rodzice z dzieckiem niepełnosprawnym

Rodzice z dzieckiem niepełnosprawnym

Msza święta, konsultacje, odpoczynek i poczęstunek – to tylko wybrane punkty spotkań, które nieprzerwanie od czterech lat odbywają się w drugą niedzielę każdego miesiąca w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. Uczestniczą w nich rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych wraz z podopiecznymi.

Liczy się wsparcie – mówi ks. proboszcz Andrzej Popielskipo każdej takiej Mszy świętej odbywa się druga część. Przechodzimy do naszego Oratorium. Tam obchodzimy urodziny lub imieniny poszczególnych członków wspólnoty. Dzieci mają do dyspozycji kącik zabaw, rodzice mogą zasięgnąć konsultacji u specjalisty, który uczestniczy w spotkaniu. Gospodarz wydarzenia podkreśla, że rodzice cenią sobie czas odpoczynku i brak niezręczności z powodu spontanicznego zachowania niepełnosprawnych dzieci.

Współinicjatorem spotkań jest Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich udaje się również pozyskiwać środki i dotacje. Każdego lata parafia organizuje festyny rodzinne – połączenie obchodów Dnia Dziecka i Dnia Matki. Uzbierane wówczas środki przeznaczone są na wyjazdy rehabilitacyjno – wypoczynkowe dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Spotkania rodzin, w których jest dziecko niepełnosprawne, odbywają się w drugą niedzielę każdego miesiąca w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. Są otwarte, z możliwością zasięgnięcia bezpłatnych porad i wskazówek w opiece nad niepełnosprawnym. Duchowni służą również pomocą duszpasterską. Parafia regularnie dba również o wypoczynek ministrantów i członków scholi, rokrocznie organizując młodzieży zimowe wyjazdy z atrakcjami. W tym roku młodzi wierni pojadą do położonej w sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego Mamuciej Doliny, gdzie będą między innymi uczyć się tropić ślady leśnej zwierzyny.