Małżeńskie drogi krzyżowe. Rozważania

Małżeńskie drogi krzyżowe. Rozważania

Wielki Post to zawsze czas, kiedy w sposób szczególny podejmujemy się wyzwania jakim jest nawrócenie naszego serca. Chcemy odkryć, przypomnieć sobie, że powołani do życia z miłości i do miłości jesteśmy prawdziwie dziećmi Bożymi i mamy obowiązek czynić wokół nas dzieła, które pozwolą na to, aby świat stawał się coraz bardziej Boży.

W Orędziu na Wielki Post 2019 Ojciec święty Franciszek przynagla nas wierzących do tego, abyśmy korzystali w pełni z łask płynących z przeżycia tajemnic paschalnych. W procesie odkrywania przychodzącego Chrystusa konieczne jest przypomnienie sobie, że „droga do Wielkanocy wzywa nas właśnie do odnowienia naszego oblicza i naszego serca chrześcijan przez pokutę, nawrócenie i przebaczenie, aby móc żyć pełnią łask Tajemnicy Paschalnej”.

Czas Wielkiego Postu jest także zmaganiem się ze swoim egoizmem, aby dostrzec potrzebującego, cierpiącego człowieka. Doświadczamy choroby, cierpienia i niezrozumienia także w naszych własnych małżeństwach i rodzinach. Wierzymy, że w tych osobach przychodzi Chrystus, który prosi nas o miłość. Czasami trudno zrozumieć źródło i sens cierpienia, ale właśnie wtedy warto przypomnieć sobie, że Chrystus pierwszy się za nas ofiarował, abyśmy życie mieli. Dlatego Ojciec święty Franciszek zaprasza, abyśmy doszli „do umiejętności cierpienia z miłości, która może wypełnić pustkę naszego serca”.

Jak co roku, Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski, poprosił małżeństwa i rodziny z różnych wspólnot o charyzmacie rodzinnym o przygotowanie refleksji drogi krzyżowej.

Teksty rozważań dostępne są TUTAJ:oraz na naszej stronie internetowej www.kodr.pl

Rozważania są bardzo różnorodne, tak jak różne są doświadczenia małżeństw i rodzin. W tym bogactwie wrażliwości, sytuacji trudnych i cierpienia chcemy dostrzec siłę i moc sakramentu małżeństwa. Chrystus nigdy nie zostawia nas samych. Zapraszamy księży, ruchy i wspólnoty katolickie, a także małżeństwa i rodziny do korzystania z rozważań Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście 2019.

Ks. Przemysław Drąg
Dyrektor Krajowego
Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP